نتایج نظرسنجی از مردم درباره پاسخ‌گویی دستگاه‌ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، براساس اعلام Ø¯Ø¨ÛŒØ±Ø®Ø§Ù†Ù‡ کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، هزار و ٢٥٢ نفر در نظرسنجی سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات با موضوع «میزان رضایت شهروندان از پاسخگویی دستگاه‌های متصل به سامانه» شرکت کرده اند که ٦٠ درصد از نحوه پاسخگویی دستگاه‌ها به درخواست‌های شان راضی بوده‌اند.

وزارت امورخارجه، وزارت کشور، استانداری هرمزگان، شهرداری تهران و وزارت اقتصاد و امور دارائی در صدر این فهرست رضایتمندی قرار دارند. بعد از آن سازمان حفاظت محیط زیست، استانداری فارس و استانداری کرمان قرار گرفته اند.

همچنین بر اساس نظرسنجی صورت‌گرفته در سامانه، ١٩ درصد از شهروندان، پاسخ‌های ارائه‌شده از سوی دستگاه‌ها را کافی و قانع‌کننده ندانسته‌اند که به ترتیب وزارت کشور، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی در بالای این فهرست قرار گرفته‌اند. بعد از آن استانداری هرمزگان، سازمان تامین اجتماعی و وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشکی قرار دارند.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد ٢١ درصد نیز معتقدند پاسخ‌های دستگاه‌ها به سوالاتشان غیر مرتبط و بی ارتباط بوده است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت کشور و استانداری هرمزگان در صدر این فهرست هستند. بعد از آن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی قرار دارند.

شهروندانی که در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات درخواست‌های خود را از دستگاه‌ها مطرح می‌کنند، می‌توانند نظر خود را نسبت به پاسخ‌های ارائه‌شده از سوی دستگاه‌ها به شکل آنلاین ثبت کنند.

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به آدرس الکترونیکی foia…iran…gov…ir از تیر Û¹Û¶ آغاز به کار کرده و در حال حاضر حدود ٥١٥ دستگاه به آن پیوسته‌اند.

مردم می‌توانند برای ثبت نام به این سامانه مراجعه و درخواست‌های خود را نسبت به این دستگاه‌ها ثبت کنند. طبق قانون دستگاه‌ها نیز موظف‌اند ظرف حداکثر ۱۰ روز پاسخ درخواست‌ها را در حساب کاربری سؤال کننده درج کنند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *