وجود ۵۰ هزار معتاد متجاهر درون کشور/ ۷۰ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند

به گفته خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،‌ مراسم مبادله تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی و ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز با حضور اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها اقدامات تأمینی و تربیتی درون اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی فشافویه برگزار شد. 

درون این مراسم، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه مواد مخدر و ارتباط آن با بسیاری از آسیب‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: درون کشوری قرار داریم که درون همسایگی آن سالانه ۱۰ هزار تن مواد مخدر درون افغانستان تولید می‌شود که درون ۲۰ سال گذشته تولید مواد مخدر درون آن پنجاه برابر شده هست و از حدود ۲۰۰ تن با اشغال و حضور کشورهای خارجی به ویژه آمریکا به ۱۰ هزار تن رسیده هست. 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه حدود ۷۰  درصد زندانیان کشور مرتبط با مواد مخدر هستند، گفت: ۵۵ درصد طلاق‌ها ناشی از مواد مخدر هست ضمن اینکه بسیاری از جرایم عمومی مانند قتل و جنایت، دزدیدن ناشی از اعتیاد به مواد مخدر هست.

مؤمنی با اشاره به اولویت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر درون مبارزه با این آسیب اجتماعی خاطرنشان کرد: از جمله اولویت‌هایی که درنظر گرفته‌ایم، مقابله، درمان و پیشگیری هست، ولی اولویت ما درون کوتاه‌مدت وقت، جمع‌آوری، نگهداری، درمان و بازپروری معتادان متجاهر هست.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ هزار معتاد متجاهر درون کشور وجود دارد، افزود: حدود ۱۵ هزار معتاد متجاهر درون تهران هست که اولویت ما این هست که تا آخر سال جاری تمام معتادین متجاهر را ساماندهی کنیم و نسبت به درمان و بازپروری آنها درون مراکز پیش‌بینی‌شده کار کنیم. 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: این مرکز حدود یک هزار و ۷۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ ظرفیت داشت که با همت و همکاری رئیس سازمان زندان‌ها اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به ۵ هزار نفر افزایش یافته هست. 

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *