صرف ثبت شرکت، رافع مسئولیت دستگاه‌ها نیست/گرانی با گرانفروشی فرق دارد

به گفته خبرنگار قضایی فارس، عباس جعفری دولت آبادی درون حاشیه نشست ثبت شرکت‌ها درون جمع خبرنگاران درون ارتباط با ایجاد شرکت‌های صوری و تبعات آن درون اقتصاد کشور‌ها گفت: درون جلساتی که درون روز‌های شنبه برگزار می‌شود مسائل مربوط به مبارزه با فساد و نقش دستگاه‌ها درون این زمینه مورد تحقیق قرار می‌گیرد که پیش از این نیز جلساتی با موضوع کارت‌های بازرگانی، سواستفاده از کارت ملی درون خرید و فروش ارز برگزار شد.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که درون پرونده‌ها مطرح می‌شد بحث مربوط به تشکیل شرکت‌هایی بود که پس از ثبت یا تعطیل می‌شدند و یا با ثبت شرکت کار به اخذ وام و ارز‌های کلان می‌کردند که بعدا درون دسترسی به این شرکت‌ها با مشکل مواجه می‌شدیم.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه صرف ثبت شرکت رافع مسئولیت سایر دستگاه‌ها نیست، گفت: درصورتیکه یک شرکت ثبت شد این به این معنی نیست که دستگاه‌های دیگر وظیفه تحقیق و اعتبارسنجی ندارند. صرف ثبت شرکت موجب پرداخت تسهیلات وام و ارز نخواهد بود بنابراین دستگاه‌های دولتی به این نکته توجه کنند که درصورتیکه یک شرکتی درون چارچوبی ثبت شده هست باید درون پرداخت وام، ارز و تسهیلات توانایی آن شرکت و صلاحیت افراد و همچنین اعتبارسنجی مالی تحقیق شود.

وی افزود: بیان این مطلب که به دلیل ثبت شرکت مکلف به دادن وام هستیم یک نوع مغالطه هست ثبت شرکت‌ها یک مسئله هست و دادن امکانات و تسهیلات مسئله دیگری هست؛ بنابراین هرکس درون حوزه خود مسئولیت دارد.

دادستان تهران درون خصوص دستورالعمل مربوط به گرانی‌ها اظهار کرد: پس از اینکه ریاست قوه قضاییه درون خصوص گرانفروشی بعضی از کسبه و اصناف و تغییر مداوم قیمت‌ها اظهار نگرانی کردند درون قوه قضاییه جلساتی تشکیل و به دادستانی کل کشور ماموریت داده شد که با همکاری دستگاه‌های دولتی درون بحث گرانفروشی مبارزه شود.

وی با بیان اینکه بحث گرانی با گرانفروشی دو مقوله جداگانه هست گفت: بحث گرانی بیشتر درون حوزه تحقیق دولت هست، ولی گرانفروشی آثاری هست که به مردم می‌رسد. به موجب بخشنامه‌ای که امروز به دادستانی تهران واصل شد، کمیته‌ای به ریاست دادستان و با حضور پلیس، سازمان حمایت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصناف، تعزیرات و سایر دستگاه‌های مرتبط با همکاری دستگاه‌های دولتی درون تمام استان‌ها تشکیل می‌شود و درون این خصوص این کمیته درون بعضی اقلام فوریت‌دار مثل گوشت، مرغ و لبنیات ورود خواهد کرد.

دادستان تهران ادامه داد: درون تهران نیز جلساتی به صورت مستمر درون خصوص گرانفروشی تشکیل می شود که امیدواریم طی این هفته یا هفته آینده این جلسات برگزار شود.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه این کار جز با همکاری دستگاه‌های دولتی و مردم امکان‌پذیر نخواهد بود گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های دولتی درون این قسمت به دادستانی کمک کنند و دادستانی نیز از قدرت قضایی خود درون حمایت از تصمیمات صحیح (ورود به انبارها، توقیف اموال، شناسایی انبارها، دستور فروش)  استفاده کردن می‌کند و به کمک تعزیرات خواهد آمد.

وی درون جواب به سوالی مبنی بر اینکه بانک مرکزی اخیراً از کمیته رفع تعهد ارزی خبر داده هست، نظر دادستانی درون این خصوص چیست گفت: جا دارد از تصمیم بانک مرکزی و دولت درون این زمینه استقبال کنیم، ما همواره درون جلسات خود مطرح کرده‌ایم که پیشگیری مقدم بر مبارزه و مقابله هست بنابراین این تصمیم، تصمیم مناسبی هست و امیدواریم اجرایی شود.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه درون سال ۹۷ ارز‌های زیادی پرداخت شده هست گفت: طبق گزارشی که دستگاه‌های امنیتی به ما داده‌اند درون سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ حداقل ده میلیارد دلار رفع تعهدات ارزی نشده هست، این سامانه باید با این هدف شکل بگیرد که کسی جرات نکند ارز را بگیرد به فروش برساند و هیچ کالایی وارد نکند.

دادستان تهران با اشاره به اینکه این کار ازبرای جلوگیری از فساد کاملا قابل تقدیر هست گفت: امیدواریم این کار درون ثبت سفارشات، حوزه دارو و سایر حوزه‌ها انجام شود و درون این رابطه نظارت لازم صورت گیرد. درون واقع این سامانه می‌تواند به دستگاه قضایی، پلیس و سایر دستگاه‌ها کمک کند تا ارز‌های اختصاص یافته را تحقیق کنند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرایی شدن این سامانه شاهد فروش ارز درون بازار آزاد نباشیم. از طرفی بازرگانان و تجار نیز بدانند که این سامانه آن‌ها را مدیریت و کنترل خواهد کرد.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه تعهدات سال‌های گذشته نیز (۹۴، ۹۵ و ۹۶) درون دستور کار بانک مرکزی قرار گیرد، تصریح کرد: ازبرای این سه سال درون بعضی استان‌ها پرونده‌هایی تشکیل شده هست، درون تهران نیز مقدمات گفته آن اماده هست که پس از ارجاع به دادستانی درون این زمینه توضیح خواهیم داد.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *