بودجه ۴۵ هزار و ۸۳۱ میلیارد تومانی آموزش و پرورش درون سال ۹۸+جزئیات

به گفته خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، بودجه‌ای که دولت ازبرای وزارت آموزش و پرورش درون سال ۹۸ پیشنهاد داده هست رقمی معادل ۴۵ هزار و ۸۳۱ میلیارد و ۳۳۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هست.

بودجه دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش رقمی معادل ۶ میلیارد و ۳۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و بودجه آموزش‌ و پرورش استان‌ها رقمی معادل ۴۲ هزار و ۴۹۹ میلیارد و ۸۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هست.

اعتبار کمک به تأمین سرانه دانش‌آموزی رقمی معادل ۳۴۹ میلیارد و ۳۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، اعتبار طرح جامع حمایت و ارتقای پوشش تحصیلی مناطق محروم ۵۳۰ میلیارد تومان، اعتبار برون‌سپاری و توسعه مشارکت درون آموزش‌های کاردانش رقمی معادل ۸۱ میلیارد و ۱۵۸میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و اعتبار فعالیت‌های پرورشی و امور تربیتی رقمی معادل ۲۲۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان هست.

همچنین درون لایحه بودجه ازبرای کمک به صندوق ذخیره فرهنگیان ۶۳ میلیارد تومان، ازبرای فعالیت‌های تربیت بدنی و ارتقای سلامت ۳۸۴ میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان، ازبرای توسعه کمی و کیفی آموزش پیش از دبستان: ۷۳ میلیارد و ۷۷۵ میلیون تومان، ازبرای کیفیت بخشی به فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و توسعه عدالت آموزشی: ۲۹۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، ازبرای اداره مدارس خارج از کشور، ۲۰۷ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و ازبرای خرید خدمت ها آموزشی درون مناطق کمتر برخوردار ۳۶۳ میلیارد تومان پیش‌بینی شده هست.

درون لایحه پیشنهادی بودجه به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ۱۴۱ میلیارد و ۵۱ میلیون تومان، پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش ۱۰ میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، مدارس غیردولتی ۹۶ میلیارد و ۵۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کمک به صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی ۳۰ میلیارد تومان، دانشگاه شهید رجایی ۸۶ میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومان و دانشگاه فرهنگیان ۶۱۹ میلیارد و ۳۶۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اختصاص یافته هست.

اعتبار پیش‌بینی شده ازبرای سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور یک هزار و ۹۷۳ میلیارد و ۹۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی ۱۵۱ میلیارد و ۸۷۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، سازمان نهضت سوادآموزی ۳۷۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هست.

همچنین درون لایحه بودجه درون بندهای مربوط به آموزش و پرورش آمده هست: به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده می‌شود به قصد ساماندهی و بهینه‌سازی کاربری بخشی از املاک و فضاهای آموزشی، ورزشی و تربیتی و با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره‌برداری از آنها کار کند.

– به قصد توسعه عدالت آموزشی و افزایش کیفیت ارائه خدمت ها با تأمین شرایط لازم جهت برخورداری همگان از خدمت ها آموزشی و پرورشی درون چارچوب قوانین و مقررات دولت، مجاز به خرید خدمت ها آموزشی از موسسان مدارس غیردولتی و ایجاد مدارس از طریق ظرفیت این تبصره هست. تحصیل درون این مدارس مجانی بوده و مسؤولیت انتخاب مشارکت کنندگان این طرح‌ها و نظارت بر کیفیت و ارزیابی خدمت ها برعهده وزارت آموزش و پرورش هست.

– دولت مکلف هست از ابتدای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ سالانه ۱۰ درصد از دانش‌آموزان تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش را به صورت خرید خدمت ها از قسمت غیردولتی واجد شرایط و ذی‌صلاح و به صورت آموزش مجانی علاوه بر تعداد دانش‌آموزان مشمول فعلی اداره کند. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

– وزارت آموزش و پرورش مکلف هست با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی کشور از سال ۹۸ تعداد ادارات آموزش و  پرورش مناطق و نواحی مستقر درون مراکز استان‌‌ها را حداکثر به ۶۲ واحد اداری کاهش دهد.

– وزارت آموزش و پرورش مکلف هست با برنامه‌ریزی مناسب نیروی انسانی مورد احتیاج خود از جمله درون پژوهشسراها، راهنمایان آموزشی، مربیان بهداشت، متصدیان آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها را از طریق خرید خدمت ها تأمین کند به نحوی که تاپایان سال ۹۸ حداقل ۳۰ درصد و تا آخر سال ۹۹ حداقل ۵۰ درصد خدمت ها فوق از طریق خرید خدمت ها تأمین شود.

– وزارت آموزش و پرورش مکلف هست از ابتدای سال ۹۸ نسبت به تجمیع ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطقی که تعداد دانش‌آموزان تحت پوشش آنها کمتر از ۵ هزار نفر هست، کار کند.

درون جدول شماره ۹ با عنوان برآورد ردیف‌های متفرقه، ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار ازبرای شیر مدارس درون نظر گرفته شده هست.

درون جدول شماره ۲۱ لایحه بودجه ۹۸ با عنوان مصارف پیش‌بینی شده افزایش سقف بودجه ۹۸ کل کشور، مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار ازبرای اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان موضوع جزء (۲) بند الف ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه انتخاب شده هست.

همچنین از محل هدفمندی یارانه‌ها ۳۰ میلیارد تومان بابت کمک خرج برق مدارس، ۶۰ میلیارد تومان بابت کمک خرج گاز مدارس و ۱۰ میلیارد تومان کمک خرج بابت آب مدارس به آموزش‌وپرورش پرداخت می شود.

انتهای پیام/

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *